Švédsko vs. Nemecko z pohľadu stavebníctva časť 1

  1. Geografia
    Švédsko: rozloha 450 295 km², počet obyvateľov približne 10 miliónov

    Nemecko:
    rozloha 357 386 km², počet obyvateľov približne 83 miliónovŠvédsko je rozlohou takmer o 100 000 km² väčšie ako Nemecko, no aj napriek tomu má o vyše 70 miliónov obyvateľov menej. Väčšina obyvateľstva žije prevažne v južnej časti krajiny a okolo väčších miest ako Štokholm, Göteborg či Malmö. Ostatné oblasti sú častokrát neobývané, plné jazier a nekonečných lesov, ktoré tvoria viac ako 50 % krajiny. Na severe cestujete aj hodiny autom, kým natrafíte na nejakú obec, mestečko alebo civilizáciu (okrem sobov, tých je tam všade neúrekom ☺). A práve preto je až 90 % stavebných projektov sústredených na juhu krajiny a v okolí veľkých miest. Naopak v Nemecku je to rovnomerne rozdelené po celej krajine.
  2. EURO vs. SEK a hotovostný styk
    Švédsko:
    Oficiálnym platidlom je švédska koruna, ktorá za posledné roky výrazne oslabila. Toto oslabenie ma samozrejme výrazný vplyv na podnikanie vo Švédsku, pokiaľ sa teda bavíme o medzinárodnom obchode a službách. Švédi kvôli oslabenej švédskej korune pochopiteľne nie sú ochotní platiť tú istú sumu v eurách (po prepočítaní zo SEK) ako napr. pred 5 rokmi. Otázka je, čo bude, keď švédska koruna bude ďalej slabnúť. Zahraničné firmy pôsobiace vo Švédsku budú čeliť otázke, či má ešte ekonomický zmysel pokračovať ďalej v podnikaní v tejto krajine alebo sa radšej stiahnuť, resp. radšej expandovať do niektorej z okolitých krajín (ako napríklad Nórsko). Švédsko sa stane pravdepodobne prvou krajinou na svete, ktorá zruší hotovosť. Okrem iného je to aj z dôvodu ochrany pred praním špinavých peňazí. Švédi sú zvyknutí nenosiť so sebou hotovosť, len platobnú kartu, preto niektoré prevádzky hotovosť ani neakceptujú (napr. za toalety na hlavnej stanici sa platí len kartou ☺). Bankomaty sú väčšinou obmedzené na výber max. 2 000 SEK (približne 200 EUR) / deň. Väčšina našich zamestnancov zo začiatku nebola na platby kartou zvyknutá, nakoľko platobné karty nemali a rovnako navyše nezvykli disponovať ani hotovosťou v SEK. Rýchlo si ale na tento systém zvykli a momentálne fungujú bez akýchkoľvek problémov.Nemecko:
    Tým, že podobne ako na Slovensku je v krajine tiež zavedené euro, s platbami neregistrujeme najmenší problém. Hotovosť je akceptovaná všade a výbery z bankomatov fungujú podobne ako na Slovensku. Pre nás ako slovenskú firmu je Nemecko stále stabilnou krajinou na podnikanie a výhodou je, že vzhľadom na rovnakú menu nie je potrebné sledovať výmenný menový kurz alebo iné parametre.
  3. DPH a jej vplyv v stavebníctve
    Švédsko: tzv. Mervärdesskatt (moms) je vo výške 25 %

    Nemecko:
    tzv. Mehrwertsteuer je vo výške 19 %Výška DPH priamy vplyv na naše podnikanie nemá. DPH nám štát vráti po zaplatení (keď realizujeme platbu s DPH), resp. ju odvedieme štátu (keď prijmeme platbu s DPH). Častokrát fakturácia medzi stavebnými firmami (ktoré sú platcami DPH) prebieha pomocou inštitútu “prenesenia daňovej povinnosti” (tzv. reverse charge), kde sa DPH ani nefakturuje.
  4. Mentalita v stavebnom biznise
    Švédsko:
    Tým, že krajina je menej osídlená, ľudia sú viac uzatvorení, menej dôverčiví a rovnako menej otvorení v začiatkoch novej spolupráce, hlavne voči cudzincom. Časom sa však môžu vybudovať silné partnerstvá a kamarátstva aj v rámci biznisu, ktorý nás spája.Nemecko:
    Vzťahy sú orientované čisto biznisovo, hlavnú rolu hrajú vždy čísla, logika a chladná hlava. Až úplne na konci (resp. po dlhom čase) sa v obchodných vzťahoch začnú objavovať emócie a do úvahy začne pripadať bližšie partnerstvo.
  5. Životná úroveň
    V oboch krajinách je životná úroveň porovnateľná, aj keď vo všeobecnosti sú služby a aj tovary drahšie vo Švédsku.
  6. Vykanie vs. tykanie
    Švédsko:
    V biznise a aj mimo neho sa tyká. Oslovuje sa krstným menom, presadzuje sa rovnosť a rovnoprávnosť (sociálny štát).Nemecko:
    Podobne ako na Slovensku, aj tu v biznise aj mimo neho platí vykanie. Spolu s priezviskom sa používa oslovenie pani/pán. Biznis a kamarátstvo sú v tejto krajine dve úplne rozdielne veci.
  7. Gender rovnosť v stavebeníctve
    Švédsko:
    Rovnako ako aj v iných sférach v krajine, aj v stavebníctve sa presadzuje rodová rovnosť. Častokrát vidieť v kabíne žeriava (alebo neraz aj so zbíjačkou v ruke) ženu v montérkach. Pokiaľ máte šťastie, tak niekedy uvidíte aj skutočnú modelku za volantom minibagra, ktorá si takýmto fulltime jobom privyrába.Nemecko:
    Tak ako na Slovensku, aj tu „klasické mužské“ profesie ako bagrista, lešenár, stavebný robotník alebo žeriavnik vykonávajú na 99 % muži.

Záver
Každá krajina má svoje pre aj proti. Nemôžem jednoznačne povedať, ktorá krajina je lepšia na podnikanie v stavebníctve. Rozdielov je oveľa viac, než som spomenul v článku. Viac vám poviem v dalšom blogu.

JUDr. Peter Kišš
Riaditeľ ALUKO s.r.o.